Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza
Organizacja i misja:
- Misja Studium jest związana z rozwijaniem wartości, jakie reprezentował Paweł Adamowicz, a które dotyczyły propagowania roli miasta jako centrum tworzącego wspólnotę, otwartego na nowe idee, inicjatywy i dialog, miasta, które głośno sprzeciwia się totalitaryzmowi
- Studium działa jako konsorcjum. Jest zarządzane przez komitet sterujący i Kolegium Interesariuszy przy wsparciu eksperckiej Rady Programowej.
Główne założenia Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza:
- Chcemy, by dzisiejsi liderzy społeczni i samorządowi wspierając Studium mieli możliwość wpływu na kształcenie innych;
- Chodzi o budowę sieci współpracy we wspólnym kształceniu pomiędzy różnymi ośrodkami w Polsce;
- Chodzi o łączenie teorii z praktyką;
- Chodzi o skuteczne działanie oparte na etycznej postawie oraz o rozwijanie idei solidarności we współczesnym świecie;
- Będziemy kształcić liderów politycznych, samorządowych, liderów organizacji pozarządowych i biznesu;
- Twórcom szkoły zależy nie tylko na sieciowaniu wspólnot lokalnej, regionalnej, państwowej w skali kraju, ale także na ukazywaniu roli Unii Europejskiej w rozwoju samorządów oraz na promowaniu idei pomocniczości.
Stawiamy na rozwój. Głównym celem oferowanych kierunków studiów i innych form kształcenia jest dostarczenie wiedzy eksperckiej wynikającej z doświadczeń prowadzących, analizowanego studium przypadku oraz warsztatów z praktykami. Będzie to możliwie dzięki stworzeniu przestrzeni edukacyjnej do wymiany myśli i dzielenia się dobrymi praktykami w działaniu samorządów oraz organizacji pozarządowych nie tylko z Polski, ale również z państw członkowskich Unii Europejskiej. Wśród kluczowych kompetencji, które będą rozwijane w ramach Studium będą te dotyczące nowoczesnego planowania i prognozowania (ekologia, transport publiczny), wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, stylów przywództwa czy zarządzania współpracą z mediami, w tym szczególnie aktywności w mediach społecznościowych.
Moduły edukacyjne. Kształcenie w Studium oparte będzie na formach kształcenia dopasowanych do wymagań, oczekiwań i możliwości grupy docelowej. Przełożyły się one na powstanie czterech modułów edukacyjnych: studia podyplomowe, studia podyplomowe typu Master Business Administration, wolne studia kompetencyjne oraz programie tutoringu. Ponadto organizatorzy zaplanowali realizację trzech modułów uzupełniających, które będą miał charakter przekrojowy.
Wolne Studia Kompetencyjne – autorska i otwarta forma kształcenia, skierowana do wszystkich generacji. Studia mają charakter obywatelski, niezależny od formalnych ram systemu szkolnictwa wyższego. Uczestnicy programów mogą wybrać spośród dwóch kierunków: Klimat i Środowisko (studia organizowane przy współpracy Uczelni Korczaka w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Ekologii i Turystyki w Suchej Beskidzkiej) oraz Studia Obywatelskie (autorski program profesora Marcina Matczaka). Studia obejmują ok. 45 godzin, które realizowane będą podczas 4 zjazdów realizowanych on-line lub hybrydowo.
Studia podyplomowe – skierowane są do przedstawicieli wszystkich sektorów, którzy chcą w pożądanej i przystępnej formie poszerzyć wiedzę oraz rozwinąć kompetencje potrzebne im w codziennej pracy oraz aktywności społecznej. Oferowane kierunki studiów podyplomowych to specjalistyczny i praktyczny pakiet know-how pozwalający efektywnie i skutecznie wdrażać zdobyte umiejętności. W tym module przewidziano jeden kierunek: Współpraca międzynarodowa samorządów (studia organizowane przy współpracy z Akademią Finansów i Biznesu Vistula pod kierownictwem amb. Tomasza Orłowskiego)
Studia podyplomowe typu MBA – specjalistyczna forma kształcenia adresowana do osób zarządzających projektami, politykami, zespołami i zadaniami w sektorach publicznym, gospodarczym oraz pozarządowym W ramach oferowanych studiów dostępne są trzy kierunki: MBA – Zarządzanie Polityką Klimatyczną i Energetyczną, MBA – Bezpieczeństwo Publiczne oraz MBA Dyplomacja. Studia trwają trzy semestry, w ramach których realizowane będzie w formie on-line oraz hybrydowej około 400 godzin zajęć.
Program indywidualnego tutoringu (Program Przywództwa Społecznego) – został opracowany z myślą o kształceniu i wspieraniu liderów i liderek zmiany społecznej w indywidualnym trybie pracy z najlepszymi ekspertami w Polsce. Program oparty jest na doświadczeniach najlepszych tego typu programów na świecie. Wyłonieni w konkursie uczestnicy programu dostaną możliwość wszechstronnego treningu (psychologia przywództwa, media społecznościowe, trendy społeczne, nauka wystąpień itd.). Do współpracy zostaną zaproszone autorytety z różnych dziedzin życia samorządowego, pozarządowego oraz biznesowego.
Modułem uzupełniającym kształcenie w Studium Obywatelskim jest dedykowany klub absolwenta SOPA Club, w ramach którego organizowane są zjazd merytoryczne. Podczas spotkań absolwenci mogą umacniać swoją sieć kontaktów.