Studia MBA Dyplomacja
- Studia trwają 3 semestry
- Studia obejmują 305 godzin zajęć
- 80% zajęć realizowanych jest online, 20% stacjonarnie
- Promocyjna cena studiów to 12.600 zł – za cały program
Współczesny świat nie ogranicza już kontaktów międzynarodowych do polityki zagranicznej prowadzonej przez państwa. Powiększa się ilość uczestników współpracy międzynarodowej, w której rosnącą rolę odgrywają: samorządy, podmioty gospodarcze, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, kluby sportowe, podmioty sektora szkolnictwa wyższego oraz podmioty medyczne. Ich celowe i skoordynowane działania w ramach współpracy międzynarodowej nazywa się paradyplomacją. Jesteśmy przekonani, że działania te są niezbędnym elementem rozwoju społecznego, gospodarczego, kulturalnego, infrastrukturalnego oraz naukowego miast, regionów oraz całego państwa. Aktywność w budowaniu i rozwijaniu wszechstronnej współpracy międzynarodowej przekłada się na przyciąganie inwestycji zagranicznych, pozyskiwanie środków z Unii europejskiej, organizację międzynarodowych wystaw oraz targów, tworzenie wydarzeń artystycznych oraz imprez sportowych i młodzieżowych.
Naszym celem jest wykształcenie grupy profesjonalnych menadżerów w strukturze samorządu terytorialnego, wysokiej klasy specjalistów w przedsiębiorstwach, ekspertów dla organizacjach pozarządowych oraz ambasadorów kultury i sportu którzy będą zdolni efektywnie zarządzać współpracą międzynarodową. Osiągniemy ten cel poprzez dostarczenie najwyższej jakości wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów oraz inspirujące studia przypadków i warsztaty oparte na dzieleniu się najlepszymi doświadczeniami.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent studiów MBA będzie liderem inicjującym zmiany w zakresie współpracy międzynarodowej, zdolnym do budowania i zarządzania zespołami odpowiedzialnymi za realizację tej współpracy i planującym strategiczne działania w oparciu o politykę samorządu, firmy, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, uczelni, klubów sportowych oraz podmiotów medycznych. W tym celu zdobędzie wiedzę, rozwinie umiejętności oraz zwiększy kompetencje społeczne w obszarze inicjowania, zarządzania oraz rozwijania współpracy zagranicznej. W odniesieniu do obszaru wiedzy absolwent pozna formalne i polityczne zagadnienia dotyczące możliwości organizowania współpracy, pozyskiwania środków finansowych oraz budowania partnerstw regionalnych i ponadregionalnych. Z kolei w odniesieniu do umiejętności kluczowe będzie praktyczne stosowanie elementów protokołu dyplomatycznego, zarządzanie komunikacją, organizacja i koordynacja spotkań oraz przygotowania i zarządzanie projektami w partnerstwie międzynarodowym. Równie istotne co wiedza i umiejętności dla absolwenta studiów będą kompetencje społeczne. Na tym polu zwiększy on swoja świadomość dotyczącą możliwości, które daje paradyplomoacja, oraz będzie gotowy do prezentowania postaw pozwalających na budowanie i zarządzanie projektami międzynarodowymi.
Studia adresowane są do osób, które zamierzają lub pracują w jednostkach samorządu terytorialnego, biznesie, organizacjach pozarządowych, instytucjach kultury oraz sportu, podmiotach medycznych oraz sektorze szkolnictwa wyższego, a które to osoby mają za cel – zadanie – budowania, rozwijanie oraz zarządzanie współpracą międzynarodową. Do tej grupy należą między innymi:
- Działacze samorządowi, radni, osoby odpowiedzialne za współpracę międzynarodową jednostek administracji rządowej i samorządu terytorialnego.
- Pracownicy biur współpracy międzynarodowej zrzeszeń samorządu gospodarczego i stowarzyszeń branżowych.
- Osoby zainteresowane ekspansją gospodarczą i budowaniem międzynarodowej współpracy biznesowej.
- Pracownicy instytucji kulturalnych, odpowiedzialni za współpracę międzynarodową i realizację projektów w środowisku wielokulturowym.
- Członkowie i eksperci organizacji pozarządowych działających w przestrzeni międzynarodowej lub współpracującej z podmiotami zagranicznymi.
- Pracownicy służb prasowych oraz dziennikarze.
- Osoby odpowiedzialne za kreowania międzynarodowej marki i rozpoznawalności produktów oraz podmiotów gospodarczych, instytucji kultury oraz sportu.
- Pracownicy uczelni wyższych odpowiedzialni za budowania i zarządzanie wielopłaszczyznową współpracą międzynarodową.
- Pracownicy podmiotów medycznych współpracujących w partnerami zagranicznymi.
- Działacze i pracownicy klubów sportowych.
Program studiów obejmuje 305 godzin dydaktycznych realizowanych przez trzy semestry w trybie niestacjonarnym, w formie hybrydowej zajęć online (80%) oraz stacjonarnych w siedzibie uczelni (20%)
PRZEDMIOTY
-
- Dyplomacja i paradyplomacja
- System instytucjonalny Unii Europejskiej
- Zarządzanie w środowisku zróżnicowanym kulturowo
- Podstawy protokołu dyplomatycznego
- Historia idei europejskiej
- Wprowadzenie do prawa międzynarodowego
- Modele i style zarządzania
- Negocjacje i rozmowy międzynarodowe
- Zarządzanie strategiczne we współpracy międzynarodowej
- Kreowanie marki w przestrzeni międzynarodowej
- Ścieżka kariery menadżera współpracy międzynarodowej
- Zarządzanie współpracą regionalną
- Pozyskiwanie środków i zarządzanie projektami międzynarodowymi
- Biznes, dyplomacja handlowa i konsulowie honorowi
- Zarządzanie kampanią promocyjną
- Zarządzanie komunikacją międzynarodową
- Zarządzanie problemem migracji i uchodźctwa
TRWA REKRUTACJA
O przyjęciu na studia decyduje złożenie kompletu dokumentów oraz pozytywna weryfikacja przez Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza.
Kryteria kwalifikacji
- Posiadanie pełnej kwalifikacji co najmniej na poziomie 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) – np. dyplom lub zaświadczenie o ukończeniu studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich;
- Zgłoszenie przez Formularz (poniżej)
- O ukończeniu studiów podyplomowych decyduje:
-
- osiągnięcie zakładanych efektów uczenia się przewidzianych w programie
- zaliczenie projektu dyplomowego w formie strategicznej gry symulacyjnej
- Potwierdzeniem ukończenia studiów jest dyplom wystawiany wspólnie przez Uczelnie oraz podmioty współpracujące (dyplom odpowiada 7 poziomowi PRK)
Prowadzone przez:
- Akademię Finansów i Biznesu VISTULA
- Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza